To klasyczne przykłady amerykańskiej architektury organicznej w najlepszym, kalifornijskim wydaniu. Lautner zostawił po sobie ponad 100 rezydencji, czwórkę dzieci i rzesze wiernych naśladowców.
Zaplanowanie wizyty w rezydencji Sheats Goldstein w Beverly Hills wymaga chwili cierpliwości. Na drodze staje najpierw sesja zdjęciowa z Jennifer Lawrence, a zaraz potem – reklama laptopa z Ashtonem Kutcherem. Ale warto czekać – ukończona w 1963 roku willa to popisowy projekt Lautnera. Każdy mebel, wzór i detal został pieczołowicie zaprojektowany przez tę samą osobę. Dom należy do Jamesa Goldsteina, ekscentrycznego multimilionera, który chętnie udostępnia wnętrza fotografom, filmowcom, a także zainteresowanym architektom i studentom. Budynek jest przykładem architektury organicznej – zabudowa koegzystuje z krajobrazem, najbliższym otoczeniem i klimatem. Roberta, energiczna asystentka Goldsteina, z zapałem oprowadza grupę kilkunastu architektów po kolejnych pomieszczeniach. Goście mijają sypialnię z widokiem na wzgórza Los Angeles, garderoby pełne niebanalnych strojów oraz kuchnię, która sąsiaduje z basenem. – Kiedyś mieszkała tu rodzina z piątką dzieci – mówi Roberta, a zwiedzający z niedowierzaniem spoglądają na ostre, betonowe krawędzie i taras bez żadnego zabezpieczenia, za którym widać kilkudziesięciometrowy uskok. Goldstein kupił dom w 1972 roku i od razu zwrócił się do Lautnera o pomoc przy rozbudowie i udoskonaleniu obiektu. Dodał prywatny klub, kort tenisowy i pawilon z instalacją Jamesa Turrella. W filmie Big Lebowski z 1998 roku, Jeff Bridges rozsiada się na skórzanych kanapach podczas wizyty u swojego oponenta (Ben Gazzara). W tle widzimy trójkątny dach rezydencji i ogród, który na ekranie udaje klify Malibu. Nikt nie wie dokładnie, jak Goldstein dorobił się swoich milionów. Wiadomo jednak, że aż do śmierci Lautnera w 1994 roku chętnie wspierał jego pracownię i nie liczył kosztów modernizacji rozległej willi. Ta współpraca była najlepszym, co mogło spotkać architekta – Goldsteina interesowała tylko estetyka.
Ale zanim dzieła Lautnera wzbudziły zainteresowanie hollywoodzkich sław, musiało minąć wiele lat. Architekt urodził się w 1911 roku w stanie Michigan. Zarówno ojciec, niemiecki imigrant John Edward Lautner, jak i matka, artystka Vida Gallagher, zakrzewili w nim zainteresowanie sztuką i rzemiosłem. We wspomnieniach Lautnera szczególnie ważna jest dacza położona w rodzinnym Marquette nad Jeziorem Górnym, którą Lautnerowie samodzielnie zaprojektowali i wybudowali. Młodemu Johnowi na długo utkwił w pamięci obraz matki samodzielnie malującej ściany wiejskiego domu.