zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość, zapach, pożądanie, piękno

Warto pić sok z kiszonych buraków!

Swojskie, dobrze znane buraki wciąż są chyba troszkę niedoceniane. A to wspaniałe warzywa! Tanie i zdrowe, za co doceniamy je szczególnie zimą – doskonale zastępują drogie, sprowadzane z ciepłych krajów warzywa czy owoce. Kiszone buraki, jak wszystkie kiszonki, są kopalnią witamin – kiszone kapusta, ogórki, buraki mają dwa razy więcej witamin z grupy B w porównaniu do tych surowych/świeżych. Buraki pobudzają trawienie, regulują pracę jelit; są nieocenionym źródłemkwasu foliowego, żelaza, magnezu, potasu, witaminy C. Ich sok ma właściwości przeciwwirusowe, wzmacniające odporność. Sok z kiszonych buraków sprawdzi się w leczeniu i przeciwdziałaniu anemii. Korzystnie wpływają na wygląd włosów, skóry, paznokci. Łagodzą zgagę!


W zasadzie powinienem dokończyć rozpoczętą w poprzednim numerze opowieść o Azji, gdzie po przygodach w Malezji, na wyspie Langkawi i w Wietnamie, w Sajgonie, poleciałem do Tajlandii, ale pomyślałem sobie, że raz, co za dużo to niezdrowo, dwa, sam Bangkok to za mało, żeby napisać fajnie o tym kraju.

Urzeczeni niezwykłością tego kraju postanowiliśmy opisać to, co przez kilka dni udało nam się tu zobaczyć, czego posmakować i czym nacieszyć oczy
 

Sztuka jako odtrutka na rzeczywistość. Sztuka jako lustro, bo kto inny pokaże dosadniej? I wreszcie sztuka jako wyraz kontestacji.