zachwyt, inspiracja, pragnienia, zmysł, smak, ciekawość, zapach, pożądanie, piękno

Nate Berkus. Celebryta, designer, ojciec

Jeżeli kiedykolwiek oglądaliście show Oprah Winfrey, z pewnością kojarzycie Nate’a Berkusa, jednego z najbardziej rozpoznawalnych designerów w Stanach Zjednoczonych. Ten zdolny projektant wnętrz z pewnością nie boi się blasku fleszy i to właśnie znajomość ze słynną prezenterką oraz życie celebryty stały się dla niego przepustką do błyskawicznej kariery. 
Urodzony w 1971 roku w słonecznej Kalifornii, w rodzinie żydowskiej, Berkus uosabia amerykański sen Hollywood. Pasją do designu zaraziła go matka – projektantka Nancy Golden, znana z takich stacji telewizyjnych jak HGTV i DIY. To dzięki niej Nate już jako mały chłopiec pomagał w remontach i interesował się projektowaniem wnętrz do tego stopnia, że wydawał wszystkie oszczędności na ozdoby do swojego pokoju. Warsztat doskonalił też podczas podróży po Europie – podczas studiów praktykował pod okiem paryskiej projektantki mody Dominique Aurientis. Nic dziwnego, że choć ukończył studia z socjologii i filologii francuskiej, już jako 24-latek założył własną pracownię projektową, a jego swobodny, niewymuszony styl i prawdziwa dbałość o klienta szybko przysporzyły mu zainteresowania w branży. Dopiero jednak współpraca z najbardziej znaną osobowością telewizyjną Ameryki, Oprah Winfrey, zaprowadziła Berkusa na wyżyny sławy. 
Odkąd po raz pierwszy pojawił się w The Oprah Winfrey Show w 2002 roku, Nate Berkus stał się ulubionym projektantem-celebrytą amerykańskiej telewizji. Wielokrotnie zapraszany przez Oprah, która od początku dostrzegła w nim materiał na telewizyjną gwiazdę, występował w takich programach jak Oprah’s Big Give, Renovation Nation czy Days of Our Lives. Prowadził też własny program rozrywkowy The Nate Berkus Show, przypominający formułą show Winfrey, w którym udzielał porad z zakresu projektowania i zapraszał do rozmowy ciekawe osoby. Obecnie designer angażuje się w nowy projekt – telewizyjne show Nate & Jeremiah by Design.
Równolegle do kariery showmana Berkus spełnia się również na polu zawodowym. Oprócz projektów licznych posiadłości hollywoodzkich gwiazd i renowacji na wizji domów „zwyczajnych obywateli”, projektant stworzył również własny, rozpoznawalny styl projektowania wnętrz, na który składają się eklektyczne detale, doskonałe wyczucie elegancji i szczypta hollywoodzkiego glamour. Znajdziemy tu klasyczne kompozycje, miłe w dotyku materiały oraz nieco przytłumione kolory. Wszystko ozdobione dodatkami w stylu vintage i elementami w kolorze złota. Swój przepis na dobry design Nate Berkus zawarł w kilku publikacjach – między innymi w swojej pierwszej książce, Home Rules, czy w okrzykniętej bestsellerem New York Timesa – The Things That Matter. Jego ciekawe, inspirujące wnętrza zostały też docenione przez liczne czasopisma branżowe, w tym Architectural Digest, House Beautiful, Vogue czy InStyle. Znalazł się także na Liście A najlepszych designerów świata według Elle Decor, a w 2018 roku dostał się na AD100 – listę stu najlepszych projektantów według Architectural Digest.
Jako niewątpliwie bardzo uzdolniony projektant Nate Berkus z pewnością zostałby doceniony w branży wyłącznie dzięki swojej pracy. Jednak w zdobyciu statusu celebryty pomogły mu nie tylko osiągnięcia zawodowe, ale i dzielenie się życiem prywatnym. Zdeklarowany homoseksualista zasłynął między innymi dzieleniem się na wizji tragicznym wydarzeniem ze swojego życia – podczas tsunami na Sri Lance w 2005 roku Nate i jego partner, fotograf Fernando Bengoechea, przebywali na wyspie i stali się ofiarami kataklizmu. Choć Berkusowi ostatecznie udało się wyjść z tego bez szwanku, jego partner nie miał tyle szczęścia i po długich poszukiwaniach został uznany za zmarłego. Również kolejny związek projektanta okazał się bardzo medialny – w 2013 roku Berkus zaczął umawiać się z kolegą z branży, projektantem i osobowością telewizyjną, Jeremiahem Brentem, a już rok później para stanęła na ślubnym kobiercu, pobierając się równocześnie w obrządku żydowskim i buddyjskim w New York Public Library, jako pierwsza para homoseksualna. Obecnie małżonkowie prowadzą wspólne show Nate & Jeremiah by Design, w którym oprócz porad z zakresu projektowania wnętrz pokazują także życie rodzinne oraz trudy wychowania dwójki swoich dzieci.


W zasadzie powinienem dokończyć rozpoczętą w poprzednim numerze opowieść o Azji, gdzie po przygodach w Malezji, na wyspie Langkawi i w Wietnamie, w Sajgonie, poleciałem do Tajlandii, ale pomyślałem sobie, że raz, co za dużo to niezdrowo, dwa, sam Bangkok to za mało, żeby napisać fajnie o tym kraju.

Urzeczeni niezwykłością tego kraju postanowiliśmy opisać to, co przez kilka dni udało nam się tu zobaczyć, czego posmakować i czym nacieszyć oczy
 

Sztuka jako odtrutka na rzeczywistość. Sztuka jako lustro, bo kto inny pokaże dosadniej? I wreszcie sztuka jako wyraz kontestacji.